животноводствоБіопрепарат для профілактики та лікування захворювань сільськогосподарських тварин на тлі порушень біоценозу кишечнику.

Корисна модель відноситься до галузі біотехнології і може бути використана у ветеринарії як пробіотик - для нормалізації мікрофлори кишечнику і протидіарейної терапії у тварин, зокрема у сільськогосподарських тварин (телят, поросят, ягнят і т.п.). Хвороби молодняку, що супроводжуються діарейним синдромом, залишаються найбільш складною проблемою ветеринарії.

Практика показує, що комплекс технологічних, що існує в даний час, зоогігієнічних, ветеринарно-санітарних прийомів при вирощуванні молодняку тварин не дозволяє підтримувати високий рівень резистентності до бактерійних інфекцій, викликаних умовно-патогенною мікрофлорою.

Застосування антибіотиків для профілактики і лікування при шлунково-кишкових хворобах небезпечно і стає все менш ефективним.

Дія ряду екзогенних (антибіотики, вакцинація) і технологічних чинників посилює порушення мікроекологічної рівноваги кишкової мікрофлори, що приводить до розвитку дисбактеріозу і дисбактеріозної діареї. На тлі дефіциту нормальної кишкової мікрофлори і її низьких захисних характеристик під пресингом ентеробактерій відбувається прорив бар'єрів слизової оболонки кишечнику і проникнення їх в кров і паренхіматозні органи. Тварини, що перехворіли, відстають в рості і розвитку, і тривалий час можуть бути прихованими носіями умовно-патогенних бактерій. В результаті постійного попадання бактерій у внутрішні середовища в крові тварин накопичуються проміжні і кінцеві продукти фагоцитозу, чужорідні молекули, що є компонентами клітинних стінок мікроорганізмів, а також низькомолекулярними з'єднаннями мікробного походження, які блокують чинники природної резистентності організму. Заселення кишечнику умовно-патогенними бактеріями приводить до істотних змін в обміні речовин за рахунок вироблення ними ентеротоксинів і ендотоксинів, які крім прямої дратівливої дії на слизову оболонку кишечнику активують процеси перекісного окислення ліпідів, викликаючи обезводнення і антиоксидантний стрес. Дисбактеріоз кишечнику замикає патогенетичний порочний круг, розірвати який необхідно як для успішної профілактики основного захворювання, так і для ліквідації його наслідків.

Поставлене завдання вирішено створенням нового ефективного для профілактики та лікування захворювань сільськогосподарських тварин біопрепарату, який містить композицію молочнокислих бактерій, біфідобактерій та поживне середовище, що включає автолізат, згідно пропонованої корисної моделі він додатково містить дріжджі Sacchoromyces cerevisiae, композиція молочнокислих бактерій включає штами, а саме Lactobacillus casei, Lactococcus lactis, як біфідобактерії до композиції введено біомасу Bifidobacterium bifidum та Bifidobacterium longum, а поживне середовище містить макроелементи, препарат, джерело вуглеводів та розчин солей для підтримки низького окислювально-відновлювального потенціалу, як автолізат використовується дріжджовий автолізат. Згідно корисної моделі до составу поживного середовища, як джерело вуглеводів введено патоку. Згідно корисної моделі до составу поживного середовища, як розчин солей для підтримки низького окислювально-відновлювального потенціалу введено аскорбінову кислоту, сульфіт кальцію, солянокислий цистеїн, сульфіт натрію та тіогліколат натрію.

Для проведення експерименту і порівняльного аналізу сформовано три групи однакової породи, віку поросят і в однаковій кількості з одним захворюванням – кишковий дисбактеріоз. У експерименті було використано 450 голів м'ясної породи. Спосіб утримовування – підлоговий. У контрольній групі використовували антибіотикотерапію, в

досвідній групі № 1 застосовувався біопрепарат за прототипом, в досвідній групі № 2 використовували біопрепарат, що заявляється, під комерційним найменуванням Емпробіо. Препарати додавали в добову норму води для пиття. Експеримент продовжувався 10 днів. Середньодобовий приріст маси тіла в контрольній групі склав 288 грамів, в досвідній групі № 1 – 252 грама, а в досвідній групі № 2 склав 327 грамів, тобто на 7,7% вище; загальна жива маса поросят в групі № 2, відповідно більше на 49,5 кг в добу. Якщо порівняти збереження поголів'я у варіанті з використанням Емпробіо, то вона на 9,73% більше, ніж в досвідченій групі № 1. На 10-й день проведено лабораторні дослідження. В групі № 1 є позитивні показники, але нормалізувати кишковий мікробіоценоз ще не вдалося. За допомогою біопрепарату Емпробіо вдалось нормалізувати кишковий мікробіоценоз, а саме, досягнуто домінування біфідобактерій і лактобацил, кількість протея доведено до 0.

Лабораторні дослідження показали підвищену спирто- і фенолостійкість препарату (фенолостійкість даної асоціації мікроорганизмів ставить 0,4-0,5%), що дозволило живим клітинам прижитися в кишечнику тварини на тривалий термін і продовжувати функціонувати навіть після закінчення прийому препарату. Асоціація мікроорганізмів, що знаходиться в заявленому біопрепараті нормально функціонує при рН=3,0-3,5, що дозволило мікробам пройти через верхні розділи шлунково-кишкового тракту і досягнути кишечнику в кількості достатньої для досягнення терапевтичного ефекту, а також покращує засвоєння заліза, кальцію і інших мікроелементів, нормалізує рівень гемоглобіну і обмінні процеси в організмі, підвищує стійкість організму до інфекційних, токсичних і інших агентів, володіє адаптогенним ефектом (зняття стресів при скупченому утримовуванні, підвищеній температурі, при переході на інші раціони кормів). Механізм дії пробіотиків на відміну від антибіотиків направлений не на знищення, а на конкурентне виключення умовно-патогенних бактерій з складу кишкового мікрофлори, щоб запобігти посиленню і передачі чинників вірулентності в популяції умовно-патогенних бактерій. Застосування препарату підвищує резерв захищеності від інфекції. У телят групи № 1 були шлунково-кишкові розлади аліментарної природи, тоді як в досвідченій групі № 2, отримуючою Емпробіо таких випадків відмічено не було. Збереження телят 100%.

Вік телят

Кількість препарату, що вживається, на 1 голову (мл)

Середньодобовий приріст (г)

% контролю

Група № 1

Група № 2

1-2 місяці

5

452

537

18,8

2-3 місяці

10

531

904

70,3

3-4 місяці

20

531

940

13,1

4-5 місяців

20

937

992

6,2

середнє

674

831

23,1

 

Приклад 2

Вивчення впливу препарату Емпробіо на молочну продуктивність корів. Сформіровано дві однакові за кількістю групи тварин знаходилися в однакових умовах годування і утримовування. Коровам досвідної групи щодня в питті вводили препарат Емпробіо з розрахунку 50 мл на голову. Тривалість досвіду склала 1 місяць. За 30 днів лактації від корів досвідної групи було отримано на 2061 кг (20,6 %) молока більше в порівнянні з контрольною групою. Середньодобовий надій молока у корів досвідченої групи був вищий в порівнянні з контролем на 68,7 кг (20,4 %) або середньодобовий удій на 1 корову збільшився на 2,3 кг.

Група

Надій за 30 днів, кг

Надбавка до плану надою

Середньо-добовий надій, кг

Надбавка до плану надою

Середньодобовий надій від 1 голови в день

контрольна

10089

-

336,3

-

11,2

досвідна

12150

2061

405,0

68,7

13,5

Так само препарат Емпробіо позитивно вплинув на якісні показники молока. Аналіз хімічного складу молока показав: жирність молока в групі № 1 залишилася тим самим, в досвідній - збільшилася на 0,1%, кількості білка в групі № 1 збільшилося на 0,01%, в досвіді – на 0,08%, кількість казеїну збільшилася в групі № 1 на 0,01%, в досвіді – на 0,23%, сироваткові білки збільшилися з 0,01% до 0,06%, цукор збільшився з 0,03% до 0,2%, кальцій і фосфор в досвідній групі перевищували аналогічні показники від тварин з групі № 1 відповідно з 0,44% до 2,29% і 0,52% до 2,49%. Таким чином, застосування препарата Емпробіо сприяє збільшенню продуктивності молока у корів.

Таким чином включення заявленого біопрепарату в технологію вирощування молодняку - найбільш сучасний спосіб профілактики шлункових хвороб, заснований на екологічно безпечних механізмах підтримки високого рівня резистентності колонізації кишечнику. Практика довела, що пробіотики попереджають ризик контамінації кишечнику теплокровних тварин умовно-патогенними бактеріями і знижують частоту їх виділення з органів тварин при забої.

Біопрепарат, що заявляється на відміну від антибіотиків не викликає звикання з боку умовно-патогенних мікроорганізмів. Продукти життєдіяльності бактерий-пробіотов не накопичуються в органах і тканинах тварин і не впливають на товарну якість твариницької продукції. Пробіотики безпечні для навколишнього середовища і обслуговуючого персоналу.

Численні досвіди показують, що включення пробіотиків в систему вирощування молодняку тварин знижує захворюваність шлунково-кишковими хворобами, скорочує тривалість вирощування, знижує витрати кормів, підвищує збереження поголів’я, дозволяє відмовитися від профілактичної а н т і б і о т и к о т е р а п і ї. Пробіотіки покращують забійні і м'ясні якості молодняку свиней і телят.

Отримані результати: зменшено тривалість курсу профілактики та лікування дисбактеріозу не менш, як на 1 тиждень. Середньодобовий приріст маси тіла поросят в досвідній групі № 2, що отримувала біопрепарат Емпробіо, склав 327 г, що на 7,7% вище, ніж в групі № 1, збереження поголів'я в досвідній групі вище на 9,73 %.

Таким чином, одержані дані дозволяють рахувати, що заявлений біопрепарат для профілактики та лікування захворювань сільськогосподарських тварин на тлі порушень біоценозу кішечнику, виявляє чітко виражений позитивний вплив як на клінічні показники, так і на лабораторні (імунологічні та біохімічні) показники. Біопрепарат добре переноситься тваринами, не викликає ніяких небажаних побічних реакцій, у тому числі алергічних, прискорює досягнення клініко-лабораторної ремісії та сприяє зменшенню частоти виникнення повторних захворювань, а також сприяє спрощенню технології виробництва біопрепарата, зниженню тривалості отримання готового продукту і його собівартості, а також скороченню курсу профілактики і лікування, і закріплення ефекту результатів бактеріотерапії на тривалий період часу. Що у свою чергу повинне підвищити адаптацію тварин до умов утримовування, що змінюються, режиму харчування, складу комбікормів.

Запропонований біопрепарат для профілактики та лікування захворювань на тлі порушень біоценозу кишечнику у тварин згідно корисної моделі може знайти широке використання, перш за все в тваринництві на державному рівні, а також в усіх приватних відділеннях вирощування сільськогосподарських тварин, наприклад, на фермах овець, корів, свиней, коней та інше.

Отзывы:

Добавить отзыв


Защитный код
Обновить

ТД "Геотек"


Геотек

Продукты достойные будущего

Тематические ссылки